Filozofija

Microsoft Copilot un ChatGPT

29.10.2023

Droši vien tieši tagad ir pienācis īstais laiks uzrakstīt pārdomas par šīm jaunajām tehnoloģijām, jo sen senā pagātnē bija līdzīga ideja ar nosaukumu V.A.I.C, bet trūka cilvēku, profesionāļu, kuri sadzirdētu ideju par kuru stāstīju un vienam šādus projektus izstrādāt nav reāli ilgtermiņā. Iespējams tieši kaut kas tāds arī būtu izaudzis no projekta, jo tas gluži vienkārši ir pašsaprotami - cilvēkiem nedz tikai patīk, bet ir nepieciešams visu globalizēt. Tai pat laikā, manā galvā bija filozofiskā koncepta idejas projektam vairāk kā praktiskā pielietojuma idejas un tādēļ viss arī ir palicis tur, kur tas ir šobrīd, kas īstenībā nav nemaz arī slikti!Nesen nāca klajā ChatGPT un neilgi pēc tam arī sekoja Microsoft paziņojumi par šī rīka pakāpenisku iastrādi viņu operētājsistēmā Windows un citos produktos. Uz šo brīdi GPT versijas jau ir vairākas un ar laiku noteikti būs daudz! Kas man personīgi šķiet, ka tādi rīki kā Microsoft Copilot ir nedz tikai noderīgi, bet arī nepieciešami, jo arī man sen senos laikos vairāk interesēja redzēt kā strādā tieši šīs globālās idejas vairāk par individuālajām, par cik individuālās parasti bija mazāk izkoptas. Šie jaunie rīki palīdz izstrādātājiem atrast ceļu tur, kur ceļš nav redzams vai citiem vārdiem - ieviest skaidrību savas idejas realizācijas konceptiem pat, ja esi tikai iesācējs. Tehnoloģijas attīstās ļoti strauji un darbības, un interešu virzieni IT speciālistiem ir ļoti daudz. Šie rīki palīdz ātrāk attīstīt katru no virzieniem, jo cilvēkiem beidzot parādās iespēja strādāt ar savām interesēm neejot speciālās skolās un nemaksājot lieku naudu par speciāliem kursiem. Arī es izmantoju Copilot informācijas meklēšanai un konceptualizēšanai, jo tas ir daudz ērtāk kā Google vai diskusijas interešu grupās uz kurām atbilde vēl būs jāgaida.Šie rīki ir ļoti noderīgi un labi draugi nedz tikai izstrādātājiem, bet vispār, jel kuru interešu grupām un indivīdiem. Un es skatos, ka termins "draugi" jau sāk parādīties koceptā ar "AGI" (Artificial General intelligence). Mēs izstrādātāji esam tāda suga, kuriem pilnīgi niez pirksti vai drīzāk, iedod mums mazo pirkstiņu un mēs ņemsim visu pārējo, ja varēsim. Protams, ka mēs meklēsim jel kādus instrumentus un variantus kā šo realizēt un GPT (Generative Pre-trained Transformer) sistēmas ir labs sākums tam. Iespējams tas pat man personīgi palīdzēs ievirzīt savas Mākslīgā Intelekta idejas pareizajos ganību laukos, bet pagaidām izmantošu šo kā palīgu Web dev. darbiem. Visi normāli cilvēki izmanto! Projektu tas protams gatavu rokās neiedod. Lielāko daļu darba vēljoprojām ir jādara cilvēkam un radīt kaut ko jaunu, kas ir vēl arī noderīgs programma pagaidām nespēj, nerunājot par lokālām biznea stratēģijām, tehnisko pusi, utt. bet šis ir labs un interesants sākums.

Projektu Darbnīcas lapa

21.04.2021

Primārās lietas, kuras parasti iekrīt acīs mūsu lapas apmeklētājiem ir: lapas pamatkrāsa, ne-responsīvs dizains, saturs. Šīs trīs lietas ir izcēluši daži lapas kritiķi. Programmētāji liks vienmēr uzsvaru uz tehniskajām lietām, bet apmeklētāji uz vizuālo noformējumu. Mūsu lapas pamatkrāsa ir pelēka un paliks pelēka, jo tā mums patīk, tāds ir lapas koncepts, tā mēs to redzam, tā mēs to jūtam! Droši vien viss būtu citādāk, ja lapu taisītu - piemēram botāniskajam dārzam vai ne? Es tikai vēlos pateikt, ka bez šaubām, mēs varam klientam izstrādāt tādu lapu kādu viņš vēlas. Mums vienkārši ir savs, īpašais kontingents, tehniski cilvēki, cilvēki, kuriem ir vajadzīgas konkrētas lietas un konkrēts saturs. Un protams, ka tā ir vēl viena lieta ar ko mūsu lapa atšķiras no citām. Mums salīdzinoši tiešām ir daudz informācijas. Izstrādātāju lapās parasti ir teksts par to, ka uzņēmums jau pastāv e-ntos gadus un šabloniski uzsvari uz elementiem, kuri šobrīd ir populāri, protams arī portfolio. Bet, ja paskatīsieties tad visas šīs lapas ir absolūti vienādas un arī tehniskie risinājumi visam ir absolūti vienādi. Mums vienkārši nav šī te šabloniskā attieksme. Līdz ar ko mūsu lapas apmeklētājs jau zina ko mums jautāt un var būt drošs, ka tieši mēs viņam to arī izstrādāsim.

Lapas "Responsive" puse

21.04.2021

Kas attiecās uz lapas responsīvo pusi tad mūsu sistēma, uz kuras lapa ir bāzēta, pilnībā atbalsta responsīvā dizaina iespējas, bet tas vairs nebūtu tas, ko vēlējāmies parādīt savējā lapā. Un daudzi lapas elementi jau sākotnēji tika izstrādāti bez domas par responsīvo dizainu, jo gluži vienkārši mūsu izstrtādāto aplikāciju praktiskais, gan arī tehniskais koncepts neiet kopā ar telefona displeja izmēru un tā iespējām. Lapas galvenā izvēlnē un rakstu noformējumā mēs vienkārši demonstrējam WishMaster sistēmas tehniskās iespējas. Lai arī iespējams to ir grūti pamanīt, bet galvenā izvēlnes lapa sastāv no 103 objektiem, kuri veido šo interesanto kompozīciju, kur katrs objekts ir izvietots ar 1 pikseļa precizitāti - attiecībā gan viens pret otru, gan arī pret lapas malām. Tā kā šeit svarīgākais bija parādīt attieksmi nevis demonstrēt vispārēji pieņemtu stereotipu, ka lapai ir jābūt responsīvai. Šķiet ka lapai vispirms ir jādemonstrē kaut kāda sava personīgā būtība, tehniskā puse, varētu pat teikt, ka dvēsele. Un vēl šķiet, ka tieši tas mums arī ir izdevies. Ja nu gadījumā kas, visiem pārlūkiem ir Zoom funkcija un tieši šī lapa laikam ir pat labāk lasāma un pārvaldāma šajos režīmos, jo mums ir daudz teksta ar šaurām ailītēm, bet monitori mūsdienās pārsvarā ir tomēr platekrāna.

Projektu Darbnīcas logotips

20.04.2021

Daži cilvēki man ir vaicājuši, kas īsti ir attēlots Projektu Darbnīcas logotipā un kāda tam ir nozīme. Kad radīju savu (Projektu Darbnīcas) logotipu, kas protams nebija pirmo reizi, es sapratu, ka beidzot ir jārada logotips, kurš tādā vai citādā veidā neapnīk! Logotipa kreisajā pusē ir 35 kvadrātlaukumi. Oriģinālajā variantā no kvadrātlaukumiem ir izveidots suns. Man likās, ka suns būtu ļoti pozitīvi par cik ir cilvēka draugs. Bet dziļāka doma slēpjas tajā, ka es atļāvos improvizēt ar ideju, ka šos 35 kvadrātlaukumus var izmantot, lai radītu logotipā jel ko citu, atkarībā no projekta, atkarībā no tēmas. Būtībā - viens logotips, kurš prezentē vairāks idejas! Kas attiecas uz nosaukumu "Projektu Darbnīca" tad te viss ir vienkārši. Mēs nodarbojamies ar projektiem! To ir daudz un visdažādākie. Viss tiek zīmēts uz papīra, uz tāfeles, shēmots datorā, eksperimentēts uz servera, viss kaut kas mētājas apkārt, utt. Manā skatījumā tā ir darbnīca.